Παράταση της λιτότητας και για το 1996 προβλέπει για τους εργαζόμενους στον ΟΣΕ η νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, που συμφώνησαν η διοίκηση του Οργανισμού και η ηγεσία της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών (ΠΟΣ).
Η νέα Σύμβαση, που ενέκρινε το ΔΣ του ΟΣΕ, είναι "κομμένη και ραμμένη" στα μέτρα της κυβερνητικής πολιτικής της λιτότητας και προβλέπει αυξήσεις σε τρεις δόσεις, που κυμαίνονται γύρω στο 8%, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες των σιδηροδρομικών. Ο βασικός μηνιαίος μισθός αυξάνεται κατά 5.000 δρχ. από 1.1.1996, κατά 6.000 δρχ. από 1.7.1996 και κατά 3.000 δρχ. από 1.1.1997. Από τον Οκτώβρη ενσωματώνεται στο βασικό μισθό το μισό επίδομα κατοικίας (5.000 δρχ. ) και αναπροσαρμόζονται τα επιδόματα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας, οι αποζημιώσεις για μετακινήσεις εκτός έδρας και αυξάνεται η αμοιβή χιλιομετρικών διανύσεων και το επίδομα θέσης "αυξημένης ευθύνης".
Ο Σωτ. Ραυτόπουλος,αντιπρόεδρος της ΠΟΣ και στέλεχος της ΔΕΣΚ, τονίζει ότι για μια ακόμα φορά υπογράφεται ΣΣΕ, που μειώνει το εισόδημα των εργαζομένων. Παράλληλα, επισημαίνει τις σοβαρές ευθύνες των ηγεσιών ΠΑΣΚΕ, ΔΑΚΕ και "ΣΥΝ" στην ΠΟΣ, που, ερήμην των εργαζομένων, ακολούθησαν τακτική κωλυσιεργίας και παράτασης των διαπραγματεύσεων με τη διοίκηση και έφτασαν την τελευταία στιγμή να συμφωνήσουν στην υπογραφή άλλης μιας ΣΣΕ λιτότητας για τους εργαζόμενους.