Σελίδα 26
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Δεν ανέτειλαν ελπίδες

Ο Βασίλης Γανωτής 7ος στην ελληνορωμαϊκή

Η συμμετοχή των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δεν ήταν ανάλογη με το επίπεδο του αθλητισμού στη χώρα μας. Τα κριτήρια αξιολόγησης ήταν πάνω απ' όλα γεωγραφικά. Η αθλητική επίδοση ερχόταν σε δεύτερο επίπεδο. Οσο πιο κοντά στην Ελλάδα φιλοξενούνταν η Ολυμπιάδα, τόσο πιο πολυπληθής ήταν η ελληνική αντιπροσωπεία. Στη μακρινή Μελβούρνη το 1956 είχαν ταξιδεύσει 12 αθλητές. Τέσσερα χρόνια αργότερα στη Ρώμη έφτασαν τους 51. Στο Τόκιο η εκπροσώπησηήταν και πάλι τυπική. Στην Ιαπωνική πρωτεύουσα ταξίδευσαν 5 ιστιοπλόοι, 5 παλαιστές, 3 σκοπευτές και 5 αθλητές στίβου. Σύνολο 18 αθλητές.

Οι ελπίδες για διάκριση είχαν εναποτεθεί όπως και στη Ρώμη, στους ιστιοπλόους Εσκιτζόγλου - Ζαϊμη. Δεν τα κατάφεραν, όπως δεν μπόρεσαν να διακριθούν και οι άλλοι αθλητές. Την καλύτερη θέση κατέλαβε ο παλαιστής του Εθνικού Αθηνών Βασίλης Γανωτής, που κατατάχτηκε 7ος στην κατηγορία των 52κ. της ελληνορωμαϊκής. Ο Γανωτής κατέκτησε την ίδια θέση και οκτώ χρόνια αργότερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μονάχου. Στο Τόκιο έκανε την εμφάνισή του σε μεγάλες διοργανώσεις ο 19χρονος τότε Πέτρος Γαλακτόπουλος, που στις επόμενες δύο Ολυμπιάδες κράτησε ψηλά το γόητρο της ελληνικής πάλης και του αθλητισμού μας γενικότερα. Ο Χρήστος Πιερράκος του Εθνικού Αθηνών, σε ηλικία 15 χρόνων προκρίθηκε στον τελικό του ακοντισμού, όπου κατέκτησε τη 10η θέση. Στον τελικό των αγωνισμάτων τους προκρίθηκαν και οι Χρήστος Παπανικολάου (επί κοντώ) και Γ. Τσακανίκας (δισκοβολία), αλλά έμειναν εκτός δεκάδας.