Τρίτη 23 Ιούλη 1996
Σελίδα 27
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Φιλικές ήττες για Ολυμπιακό, ΑΕΚ

Η ζώνη και ο επόπτης Ζίγκλερ... έπνιξαν τον Ολυμπιακό στο πρώτο φιλικό ματς με την Τιρόλο. Παρά την ήττα με 2 - 1 οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν τις εντυπώσεις. Από το 43' έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νταμπίζα (αντιμίλησε στον διαιτητή), απέναντι σε μια ομάδα που είναι πανέτοιμη, καθώς το πρωτάθλημα Αυστρίας αρχίζει την ερχόμενη βδομάδα. Και τα δυο γκολ των Αυστριακών μπήκαν από θέση οφσάιντ, κάτι που παραδέχτηκε και ο προπονητής. Ο Γιάνεσιτς στο 12' και ο Κρίνερ δέκα λεπτά αργότερα έδωσαν αέρα δυο γκολ. Ο Ολυμπιακός στην επανάληψη αν και με 10 παίκτες αγωνίστηκε σωστά και μείωσε με τον Καραπιάλη στο 90'. Καλύτεροι από τον Ολυμπιακό οι Σαμπανάτζοβιτς, Καραπιάλης και Τζόρτζεβιτς. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παραδέχτηκε μετά το τέλος του αγώνα ότι ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη λίμπερο όμως αυτό δε σημαίνει ότι η κατάσταση δεν μπορεί να διορθωθεί.

• Απογοήτευσε η ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό επί ελβετικού εδάφους και έχασε από την Κρόιτσλιγκεν, β' κατηγορίας, με 1 - 0. Το γκολ πέτυχε ο Χέρμαν στο 70'. Το ματς ήταν σκληρό από πλευράς Ελβετών και η αντίδραση των παικτών της Ενωσης δεν ήταν αναμενόμενη, όπως τόνισε ο Πέτρος Ραβούσης: "Το ματς μπορεί να ήταν σκληρό όμως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την άσχημη απόδοσή μας".
  • Με δυο γκολ του Ζήση Βρύζα και ένα του Καπετανόπουλου ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Ντίσιγκεν 3 - 1 επί Γερμανικού εδάφους. Εκτός του Βρύζα πολύ καλή απόδοση είχε και ο Ρομπέρτο Ντιμκόφσκι που έδειξε προσόντα μεγάλου φορ.
  • Ισόπαλος 2 - 2 αναδείχτηκε ο ΟΦΗ σε φιλικό με τη Λούμπεκ (ομάδα Β Εθνικής Γερμανίας). Τα γκολ σημείωσαν οι Φραντζέσκος και Μίτιτς. Στο ματς αυτό τραυματίστηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος και τις προσεχείς μέρες θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του.