Τρίτη 30 Ιούλη 1996
Σελίδα 24
ΠΟΛΟ
Σπουδαίο πλασάρισμα

Η Εθνική μας 6η στην Ολυμπιάδα. Κορυφαία θέση αφιερωμένη στον αδικοχαμένο Νώντα Σαμαρτζίδη

Η Αμερική αποδείχτηκε γούρικη για την Εθνική ομάδα του πόλο. Μετά την 8η θέση στο Λος Αντζελες, επέστρεψε στην Ατλάντα 12 χρόνια μετά, πήρε την καλύτερη θέση στην ιστορία της, την 6η και στέφθηκε Ολυμπιονίκης. Η ειρωνεία είναι ότι αυτό συνέβη εις βάρος της ομάδας των ΗΠΑ, την οποία ύστερα από ένα Χιτσκοκικό ματς νίκησε το περασμένο Σάββατο με 7 - 6. Η Εθνική πάντως θα μπορούσε να φθάσει ακόμη ψηλότερα. Στο ματς με τη Ρωσία για τις θέσεις 5 - 6 οι παίκτες του Κούλη Ιωσηφίδη αυτοκτόνησαν στα τελευταία λεπτά του κανονικού αγώνα (7 - 7) και το ματς πήγε στην παράταση. Οι αντίπαλοί μας ήταν πιο ψυχρόαιμοι και πήραν τη νίκη με 10 - 8. τα επτάλεπτα 1.1,2 - 2, 2.1, 2 - 3 (κανονικός αγώνας) 2 - 1,1 - 0. τα γκολ της Ελλάδα πέτυχαν: Καϊάφας 1, Μαυρωτάς 1, Αφρουδάκης 4, Λοράντος 1, Ψύχος 1. Ο Κούλης Ιωσηφίδης έμεινε ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας στο Ολυμπιακό τουρνουά: "Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά σε όλες τις κατηγορίες. Είμαστε στο πανεπιστήμιο όμως δεν έχουμε τελειώσει το δημοτικό". Τέλος, ο αρχηγός Γιώργος Μαυρωτάς αφιέρωσε την επιτυχία στον πρόσφατο χαμό του Νώντα Σαμαρτζίδη.