Τρίτη 27 Αυγούστου 1996
ΝΑΠΟΛΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1 - 1
Πύρρεια... ισοπαλία

Κέρδισε τις εντυπώσεις, έχασε τον Ράντο

Πύρρεια... ισοπαλία πήρε προχτές το βράδυ ο Ολυμπιακός στο διεθνές φιλικό στη Νάπολι που έληξε 1 - 1. Οι Πειραιώτες μπορεί να πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση, όμως έχασαν για ένα μήνα τον... συνήθη άτυχο Αλέκο Ράντο. Ο Κατερινιώτης τερματοφύλακας που πραγματοποίησε έξοχη εμφάνιση τραυματίστηκε στο μικρό δάχτυλο του χεριού (κάταγμα) στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ετσι ο Ντούσαν Μπάγεβιτς θα δώσει την ευκαιρία στον Φώτη Στρακόσια να "καπαρώσει" τη θέση με το νούμερο 1.

Στον αγώνα του Σαν Πάολο ο Ολυμπιακός παρουσία 30.000 θεατών τα πήγε περίφημα κόντρα στην έτοιμη Νάπολι. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με την προσοχή τους στραμμένη στα... μετόπισθεν, όμως στις αντεπιθέσεις ήταν "φωτιά". Σε μια από αυτές στο 27' ο Αλέκος Κακλαμάνος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι Ναπολιτάνοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με ανάποδο ψαλίδι του Εσπόζιτο. Η ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τέλος, όμως Ράντος και άμυνα κράτησαν το 1 - 1. Ο Μπάγεβιτς δεν έκρυψε την ικανοποίησή του από το τελικό αποτέλεσμα: "Πήραμε ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα με ιστορία. Εχουμε ακόμη κάποια προβλήματα όμως βελτιωνόμαστε σε κάθε παιχνίδι. Το ματς ήταν μοιρασμένο από πλευράς απόδοσης. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί απέδειξαν την αξία τους μέσα στο γήπεδο".

Ασχημες οι τελευταίες εντυπώσεις (1998-07-23 00:00:00.0)
Τα κλειδιά της επιτυχίας (1997-05-18 00:00:00.0)
Ψήφισε Ελευθερόπουλο (1996-10-12 00:00:00.0)
Ανακούφιση Μπάγεβιτς (1996-09-17 00:00:00.0)
Νίκησε, αλλά δεν έπεισε (1996-09-16 00:00:00.0)
Δίδυμο κορυφής στη Γενεύη (1996-08-21 00:00:00.0)