Πέμπτη 3 Οχτώβρη 1996
Σελίδα 22
ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-0
"Πολυβόλο" ο ΠΑΟΚ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Νίκη - πρόκριση πέτυχε χτες στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ παρουσία 4.000 φιλάθλων. Το συγκρότημα του Γκίντερ Μπένγκστον φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-0) τον Πανιώνιο και έτσι η ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη θα είναι μια τυπική διαδικασία.

Ο χορός των τερμάτων για τον δικέφαλο άρχισε στο 28, όταν με κεφαλιά ο Αλέξης Αλεξίου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φακή. Επτά λεπτά αργότερα ο Γιώργος Τουρσουνίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διπλασίασε τα γκολ. Ο Λέσεκ Πις στο 40, με ατομική προσπάθεια και έξυπνο πλασέ, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο νεαρός Κατσούρης στο 70 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Τασιόπουλος, Κατσούρης, Αλεξίου, Τσερνίσοφ, Αναστασιάδης (70 Καπετανόπουλος), Ζαγοράκης (70 Χάβος), Πις, Τουρσουνίδης, Βρύζας, Μπινκόφσκι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Φακής, Αγορογιάννης, Φύσσας, Μάτζιος (50 Αντώνας), Βόκολος, Κούσουλας, Βάσμπεργκ, Κατσιαμπής (73 Τζούλης), Καμίτσης (46 Μένταν), Ντιμιτρίεβιτς, Ναλιτζής.