Ο λόγος για τον ΟΗΕ, που γιορτάζει αυτές τις μέρες το μισό αιώνα από την ίδρυσή του. Και, που, φυσικά, βρίσκεται στη χειρότερη ιστορική του φάση από το 1945 μέχρι σήμερα, - καθώς έχουν ανατραπεί οι παγκόσμιες ισορροπίες και είναι καταφανείς, πια, οι αναπηρίες του Οργανισμού, ο οποίος, πλέον, γέρνει μονίμως προς τα δυτικά. Προς τις ΗΠΑ...
Τα γεγονότα είναι νωπά και γνωστά.
Οι τυχοδιωκτισμοί στο Ιράκ, στη Σομαλία και στη Βοσνία υπερεπαρκούν για να καταδείξουν ποιος κατευθύνει τον Οργανισμό. Και η επιλεκτική εφαρμογή των ψηφισμάτων και των αποφάσεων του Συμβουλίου Ασφαλείας (το οποίο ευαισθητοποιείται όταν πρόκειται για το Κουβέιτ ή για τους μουσουλμάνους της Βοσνίας, αλλά το οποίο παθαίνει ελεφαντίαση όταν πρόκειται για την Κύπρο) υπογραμμίζει με έμφαση ποιοι κινούν τα νήματα του ΟΗΕ.
Και, όσο μεν υπήρχε η Σοβιετική Ενωση - του Βισίνσκι ή του Γκρομίκο - η δυσπλασία αυτή δεν ήταν εμφανής, διότι το "βέτο" που πρόβαλε κάθε φορά η χώρα των Σοβιέτ ήταν υπέρ των εθνικοαπελευθερωτικών κινημάτων, εναντίον της αποικιοκρατίας, υπέρ της ειρήνης και υπέρ της ειρηνικής συνύπαρξης.
Ενώ τώρα, το "βέτο" είναι δύσκολο, διότι τα μόνιμα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας Γαλλία, Αγγλία, και Ρωσία συμφωνούν συνήθως με τις ΗΠΑ και το πέμπτο μόνιμο μέλος, η Κίνα, οφείλει να είναι εξαιρετικά προσεκτική, διότι, φυσικά έχει συναίσθηση της σημερινής παγκόσμιας συγκυρίας.
(Δεν έχουμε προκαταλήψεις, ούτε είμαστε αλόγιστα δεμένοι στο άγριο παρελθόν, φρονούμε, όμως, ότι θα τρίζουν τα κόκαλα των 70 εκατομμυρίων νεκρών του Μεγάλου Πολέμου, με τη Γερμανία και την Ιταλία μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας).
Τσιμουδιά, όμως, δεν ακούγεται στον ΟΗΕ για την ομηρία του από τις ΗΠΑ. Τσιμουδιά δεν ακούγεται για την Κύπρο. Τσιμουδιά δεν ακούγεται για το ότι ο Οργανισμός έγινε υποχείριο του ΝΑΤΟ...
Κανέναν, άρα, δεν μπορεί να πείσει ο ΟΗΕ ότι πράγματι επιθυμεί ν' αποτινάξει την αμερικανική κηδεμονία και να γίνει αμφικτυονία!