Τρίτη 17 Γενάρη 1995
ΠΟΛΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΝ
Σκληροί "μπέμπηδες"

Με σπουδαία άμυνα η Βουλιαγμένη κέρδισε την ιταλική Φλορέντια με 7 - 5

Μια σημαντική νίκη που όμως αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση πέτυχε χτες η Βουλιαγμένη επί της ιταλικής Ράρι της Φλωρεντίας με 7 - 5 (3 - 2,3 - 1,0 - 2,1 - 0) για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ΛΕΝ. Οι μπέμπηδες παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με τον τερματοφύλακα Ρέππα σε μεγάλη μέρα και με κορυφαίο σκόρερ τον Ψύχο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί της πολύ ισχυρής ιταλικής ομάδας, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην τέταρτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος. Αν μάλιστα ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να είχαν πετύχει μια ευρύτερη νίκη και να σκέφτονταν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη ρεβάνς που θα γίνει μετά από δύο εβδομάδες. Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 1 - 0 και 2 - 1 αλλά η Βουλιαγμένη απάντησε και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 3 - 2. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα παίζοντας εντυπωσιακά ανέβασε το δείκτη σε 6 - 3 εκμεταλλευόμενη ιδιαίτερα την αντεπίθεση. Ακολούθησε μια χαλάρωση που έφερε τους Ιταλούς στο 6 - 5 στην τρίτη περίοδο αλλά στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη ανέκαμψε και έκανε το 7 - 5. Για τη Βουλιαγμένη εκτός του Ψύχου που πέτυχε 4 γκολ σκόραραν οι Αφρουδάκης, Μαυρωτάς και Μάζης. Επαιξαν ακόμα οι Μουριάδης, Κουτσογιάννης, Πρωτόπαππας, Λοράντος, Δήμου Κ. Για τους Ιταλούς σκόραραν οι Λόντσι 2, Σοτάνι 1 και ο Γεωργιανός Τσομαχίτζε 2. Ο προπονητής της Βουλιαγμένηςδήλωσε ιδιαίτερα ευχαριστημένος για την άμυνα της ομάδας του ενώ ο Ιταλός συνάδελφός του Τεμπεστίνι θεώρησε το 7 - 5 ανατρέψιμο.