Πέμπτη 28 Αυγούστου 1997
ΜΟΖΙΡ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2
Πρόκριση με... κατσάδα

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς "έτριξε τα δόντια" στους παίκτες για τη μέτρια απόδοσή τους

Ο Ολυμπιακός μπορεί να εξασφάλισε τη συμμετοχή του σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, χτες όμως στο Μοζίρ δεν ήταν αυτός που έπρεπε και έτσι το 2-2 όχι μόνο εξόργισε, αλλά και προβλημάτισε τον Ντούσαν Μπάγεβιτς: "Στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλός μας ήταν πέντε φορές καλύτερος. Με τέτοια νοοτροπία δεν έχουμε καμία τύχη στην Ευρώπη. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, όχι όμως όπως εγώ θέλω και μπορούμε. Κάποιοι παίκτες επαναπαύθηκαν στο 5-0 του πρώτου αγώνα", τόνισε ο Ντούσκο μετά το τέλος του αγώνα.

Οσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα σε ένα μέτριο ματς οι δυο μονομάχοι μοιράστηκαν τέρματα και εντυπώσεις. Με γκολ από τα αποδυτήρια μόλις στο 3' με κεφαλιά του Μπερεσβίλι οι Λευκορώσοι πήραν τα ηνία του ματς. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και στο 9' ο Ανατολάκης, επίσης με κεφαλιά, ισοφάρισε. Το πρώτο μέρος βρήκε τη Μοζίρ μπροστά με γκολ του Χουσίρ στο 21'. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις (σ.σ. το παραδέχτηκε και ο τεχνικός τους Μπουμπνόφ) και έτσι οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 53' με τον Νινιάδη, ενώ στο 70' ο Αλεξανδρής σημάδεψε το δοκάρι.

Καλή η διαιτησία του Γερμανού Αλμπερτσεν, που "κιτρίνισε" μόνο τον Τζόρτζεβιτς.

ΜΟΖΙΡ: Γκάεφ, Λουκάσεβιτς, Σισόεφ, Απάνας, Πολιάκοφ, Λόφτσεφ, Μαλέεφ (60' Βαβίλοφ), Ντένισιουκ (70' Εσαϊσβίλι), Μπερεσβίλι, Γκοροβόι, Χουσίρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Μπάντοβιτς, Καραταϊδης, Νταμπίζας (75' Οφορίκουε), Σαμπανάτζοβιτς, Ανατολάκης, Γιαννακόπουλος (59' Γκόγκιτς), Νινιάδης, Αλεξανδρής, Ιβιτς (62' Γεωργάτος), Τζόρτζεβιτς.

Η μεγάλη ανατροπή (2001-10-18 00:00:00.0)
Σε καλό δρόμο οι «ερυθρόλευκοι» (2001-08-14 00:00:00.0)
Προπόνηση για... δύο (1999-04-15 00:00:00.0)
Ανοιχτοί λογαριασμοί... (1999-03-04 00:00:00.0)
Ανησυχία για τα εύκολα λάθη (1997-10-24 00:00:00.0)
Πάγωσαν οι ελπίδες (1997-10-02 00:00:00.0)