Πέμπτη 9 Οχτώβρη 1997
Σελίδα 34
ΑΡΗΣ - ΤΡΙΕΡ 95 - 55
Σαν σε προπόνηση

Σε ρυθμό προπόνησης ο Αρης δε δυσκολεύτηκε χτες να νικήσει τη γερμανική Τριέρ με 95 - 55 σε αγώνα για το Κύπελλο Κόρατς.

Οι "κιτρινόμαυροι" επέβαλαν από την αρχή του παιχνιδιού το ρυθμό τους και δε συνάντησαν αντίσταση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τους Γερμανούς που μάλλον ήρθαν στη Θεσσαλονίκη για... επίσκεψη.

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφθασε τη διαφορά στους 15 πόντους (26 - 11) για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με νταμπλ σκορ 48 - 24.

Στην επανάληψη η κυριαρχία του Αρη στο "Αλεξάνδρειο" ήταν πλήρης απέναντι στους Γερμανούς που το μόνο που έκαναν ήταν να αρκεστούν στα σουτ τριών πόντων ώστε να... μειώσουν τη διαφορά.

Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Πάσπαλι Ορντμαν και Λιαδέλης, ενώ από το ναυάγιο των Γερμανών διασώθηκε ο Μπάουμ.

ΑΡΗΣ: Ορτίθ 7, Λιαδέλης 12, Πάσπαλι 15, Σιούτης 2, Γαλακτερός 11, Ναχάρ 7, Αγγελίδης 12, Ορντμαν 16, Μπόνι 13.

ΤΡΙΕΡ: Μπράουν 6, Μπάουμ 15, Μπένεγκαρντ 5, Κορ 4, Μέτζερ 8, Τόμπσον 8, Μέλερ 9.