Σάββατο 29 Νοέμβρη 1997
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Θέλει να ξεχάσει

Τα αμυντικά λάθη κόστισαν στους "ερυθρόλευκους" την ήττα με 2-1 στο Πόρτο

"Μια βροχή θα μας σώσει", λέει ο λαός, όμως στην περίπτωση του Ολυμπιακού αυτό δεν ίσχυσε στο "μουσκεμένο" Οπόρτο. Οι Πειραιώτες γνώρισαν μια ακόμη ήττα με 2-1 από την ομώνυμη ομάδα και η ζημιά ήταν διπλή. Τρίτη εκτός έδρας ήττα και το κυριότερο, κίνδυνος για το ελληνικό ποδόσφαιρο να μην εξασφαλίσει την 8η θέση στην Ευρώπη, ώστε να υπάρχουν δυο ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα αμυντικά λάθη - απόρροια, προφανώς, του γλιστερού αγωνιστικού χώρου - πρόδωσαν τον Ολυμπιακό στο "Ντας Αντας" απέναντι στην κάθε άλλο παρά ανώτερή του Πόρτο.

Ο Μπάγεβιτς παρέταξε 11άδα... ασορτί με το βαρύ τερέν. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ στο 24' με δυνατό φάουλ του Γρηγόρη Γεωργάτου. Η χαρά κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά. Ο Νταμπίζας "έχασε" τον Ζαρντέλ, που με κεφαλιά στο 28' διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (1-1). Κλοτσοπατινάδα ήταν η επανάληψη και το... δώρο Καραταϊδη - Τοχούρογλου στον Ζαρντέλ για το τελικό αποτέλεσμα ήταν η "είδηση". Φανερά στεναχωρημένος ο Ντούσκο δήλωσε: "Μας αδικεί το σκορ. Χάσαμε τσάμπα τους βαθμούς που θέλαμε γενικά για το ποδόσφαιρό μας. Δεχτήκαμε δυο γκολ από λάθη. Ειδικά το δεύτερο είναι σπάνιο. Μας βλέπει όλη η Ευρώπη και αυτό χαλάει την εικόνα μας. Τώρα πρέπει να ξεχάσουμε το ματς αυτό και να αφοσιωθούμε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό". Εκανε και τις προβλέψεις του ο Μπάγεβιτς για το παιχνίδι των αιωνίων: "Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να πει ποιος θα κερδίσει. Στο τέλος θα δούμε. Ο καλύτερος και ίσως ο τυχερότερος θα πάρει τη νίκη".

ΠΟΡΤΟ: Κορέια, Παολίνιο Σάντος, Λούλα, Ρουί Ζόρζε, Μπουτόροβιτς, Κένεντι (46' Αρτούρ), Ζοάο Πίντο, Κονσεϊσάο (19' Μπάρος), Καπούτσο (46' Κόστα), Ντρούλοβιτς, Ζαρντέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τοχούρογλου, Μαυρογεννίδης, Καραταϊδης, Νταμπίζας, Ανατολάκης, Αμανατίδης (77' Καραπιάλης), Γεωργάτος, Πασσαλής, Αλεξανδρής (54' Οφορίκουε), Τζόρτζεβιτς, Ιβιτς (87' Γιαννακόπουλος).

Η μισή του καρδιά στην Αγγλία (1998-03-07 00:00:00.0)
Ντέρμπι με τα όλα του... (1997-11-30 00:00:00.0)
Με διπλό στόχο (1997-11-27 00:00:00.0)
ΑΤΙΤΛΟ (1997-10-18 00:00:00.0)
Υποκλίθηκε στη... βασίλισσα (1996-12-17 00:00:00.0)