Οι προφεστιβαλικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο του 24ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - "Οδηγητή", που έχουν προγραμματιστεί για σήμερα και τις επόμενες μέρες είναι οι εξής:
- Στο προαύλιο του Πανεπιστημίου Πειραιά, στις 8.30 μ.μ., με θέμα "Οι εργασιακές σχέσεις στην Ευρωπαϊκή Ενωση". Η εκδήλωση περιλαμβάνει εκθέσεις φωτογραφίας, καθώς και μουσικό πρόγραμμα από ερασιτεχνικά συγκροτήματα.
- Η Οργάνωση Σπουδάζουσας Πάτρας της ΚΝΕ διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Εξελίξεις στο χώρο της παιδείας", στις 8.30 μ.μ., στο θέατρο της Φοιτητικής Εστίας.
- Στη "Σιβιτανίδειο", στις 8.30 μ.μ., με θέμα "Εργασιακές σχέσεις και ανεργία".
- Στο Αιγάλεω, στο σχολικό συγκρότημα δίπλα από το ΤΕΙ Πειραιά, στις 2 μ.μ., με θέμα "Παιδεία". Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει συζήτηση και συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα.
- Στο ΤΕΙ Λαμίας με θέμα "Ναρκωτικά".
- Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, με θέμα: "Η ένταξη της χώρας μας στην ΟΝΕ".