Για δεύτερη μέρα, η Αθήνα καίγεται! Το θερμόμετρο έφτασε τους 42 βαθμούς. Από κοντά, το νέφος να πνίγει όσους κατοίκους έχουν μείνει στην πόλη. Πάνω από τα όρια λήψης εκτάκτων μέτρων, το όζον. Και το αρμόδιο υπουργείο, το ΥΠΕΧΩΔΕ, περιορίζει τη δράση του σε "πατρικές" συστάσεις, του τύπου "Προσοχή. Μην παίρνετε το αυτοκίνητο. Είναι επικίνδυνο", προσδοκώντας για άλλη μια φορά ένα ...βοριαδάκι. Σε επιφυλακή τα νοσοκομεία της Αθήνας. Οδηγίες για την προφύλαξη από τον καύσωνα