Πέμπτη 24 Δεκέμβρη 1998
Σελίδα 30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΗΡΑΚΛΗΣ 76 - 71
Νίκη με άγχος

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το 1998 το Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έστω και δύσκολα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα από τον Ηρακλή με 76 - 71 (ημίχρονο 41 - 37) και ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το τέλος αν και στο 26 οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να ρίξουν στο... κανναβάτσο δυο παίκτες - κλειδιά του Γηραιού. Ο λόγος για τους Ντίνκινς, Τζόνσον, που στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκαν με 5 φάουλ. Οι Ντέρεκ Ντάιαλ και Μάρλον Μάξεϊ τράβηξαν την επίθεση των νικητών, ενώ από τους ηττημένους οι Χατζηβρέτας και Μαματζιόλας ξεχώρισαν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λάζαρος Βορεάδης καθυστέρησε να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο κατά 20 λεπτά γιατί ακούστηκαν συνθήματα σε βάρος του...

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ντάιαλ 20 (2τρ.), Μαρτίνεθ 14 (2τρ.), Οκανσέ 13 (2τρ.), Μάξεϊ 16, Μπακατσιάς 3, Παπαμακάριος 5, Γκαγκαουδάκης 5, Κρητικός, Λαρανάγκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ντίνκινς 16 (1τρ.), Χατζηβρέτας 17, Τζόνσον 6, Γιαννουζάκος 10, Γάκης 3, Ναχάρ 2, Κούβελας 4, Μαματζιόλας 11 (2τρ. ), Βαν Τόμπρε 2.