Πέμπτη 27 Φλεβάρη 1997
Σελίδα 35
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΑΟ 0-4
Οι νέοι είχαν κέφια

"Ερχόμαστε στην Πάτρα όχι για τουρισμό αλλά για τη νίκη", είχε δηλώσει ο Ζάετς πριν τον αγώνα Παναχαϊκής - Παναθηναϊκού. Ο Κροάτης λοιπόν και οι παίκτες του το είπαν και το έκαναν. Οχι μόνο προκρίθηκαν στον τελικό, αλλά φιλοδώρησαν με 4 - 0 την πατρινή ομάδα στο σπίτι της. Αν και το 3 - 0 του πρώτου αγώνα είχε ήδη προδικάσει την έκβαση του χτεσινού, θα πρέπει να σταθεί κανείς ιδιαίτερα στη σοβαρότητα και το πάθος των "πρασίνων" για τη νίκη. Λες και όλα κρίνονταν στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν καθολική υπεροχή και με το... καλημέρα στο 2 άνοιξαν το σκορ. Ο Βάντσικ έδωσε δυνατό βολέ, η μπάλα έφτασε στον Γιώργο Νασιόπουλο που με γυριστό βολέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καρασάββα. Το 2 - 0 ήρθε στο 25 όταν ο Αλεξόπουλος βρήκε με το κεφάλι τον Γκούμα, που πλάσαρε στην κενή εστία.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και οι τριφυλλοφόροι συνέχισαν να έχουν τα ηνία. Στο 60 είχαμε ένα γκολ - όνειρο. Ο Αποστολάκης έκανε σέντρα, ο Νασιόπουλος με έξοχο τακουνάκι έστρωσε την μπάλα στο Λυμπερόπουλο, που με σουτ - βολέ ανέβασε το δείκτη του σκορ. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Νασιόπουλος είχε δοκάρι, ενώ στο 86 διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ του Συρίγου.

Από τον ΠΑΟ άρεσαν οι Νασιόπουλος, Αλεξόπουλος, Γκούμας και Λυμπερόπουλος, ενώ από την αδύναμη Παναχαϊκή ξεχώρισε μόνο ο Ρούσος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασάββας, Κορδονούρης, Καμινιώτης, Συρίγος, Παλαπάνης (50 Κατριμπούτας), Ρούσος, Ανδρούτσος, Τσέροβιτς, Κλάιχ, Σαββίδης (73 Κομιανός), Βαϊτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Αποστολάκης, Ουζουνίδης, Κολιτσιδάκης, Καλιτζάκης (46 Λυμπερόπουλος), Μάρκος (59 Μαλέκος), Αλεξόπουλος, Κόλα, Νασιόπουλος, Αλεξούδης, Γκούμας (67 Γ. Χ. Γεωργιάδης).

Πάτησε γκάζι... (1998-12-01 00:00:00.0)
Μπερδεύτηκε ο Στοϊκίτσα (1998-08-07 00:00:00.0)
Παραλίγο ψυχρολουσία (1998-01-29 00:00:00.0)
Κλειδί το πάθος (1997-03-08 00:00:00.0)
Τυπική διαδικασία (1997-02-26 00:00:00.0)
Τον χόρεψε καλαματιανό (1996-12-12 00:00:00.0)