Με μία ψήφο διαφορά (11 - 10) το ΔΣ της ΕΠΟ αποφάσισε χτες ότι έχει το δικαίωμα ν' ασχοληθεί με την "υπόθεση Δ Εθνική" και να επιβάλει ποινές. Οπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο πρόεδρος του Σώματος, Κ. Τριβέλλας, "στο μεσοδιάστημα ως την έγκριση του καταστατικού ο νόμος μάς δίνει το δικαίωμα πειθαρχικού ελέγχου".
Ετσι, όσοι απ' το πόρισμα της σχετικής επιτροπής κρίνονται αξιόποινοι έχουν το δικαίωμα εντός δεκαημέρου να υποβάλουν έγγραφη απολογία. Αν εκδηλωθεί επιθυμία απολογίας διά ζώσης, θα γίνει ειδικό ΔΣ κεκλεισμένων των θυρών. Υστερα απ' την παραπάνω διαδικασία το ΔΣ της ΕΠΟ θα πάρει τις οριστικές του αποφάσεις.
Σήμερα η παγκόσμια συνομοσπονδία θα στείλει στο Σαράγεβο ομάδα εργασίας με σκοπό να διαπιστώσει ποια είναι η κατάσταση. Πάντως, οι ελληνικές θέσεις αγνοούνται συστηματικά, μ' αποτέλεσμα να φαντάζει απίθανη αλλαγή έδρας. Αξίζει να σημειωθεί πως η Κροατία αντιμετώπισε τη Βοσνία σε ουδέτερο γήπεδο, γεγονός που καταστρατηγεί το "ευ αγωνίζεσθαι".