Σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του Κόμματος
Με αφορμή τις χτεσινές εξαγγελίες της υπουργού Παιδείας για την επαγγελματική εκπαίδευση, το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ έκανε το παρακάτω σχόλιο:
«Οι εξαγγελίες της υπουργού Παιδείας για την πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση των μαθητών των επαγγελματικών λυκείων αποτελούν εμπαιγμό.
Τα παιδιά των πιο φτωχών λαϊκών στρωμάτων, που κυρίως θα φοιτούν στα επαγγελματικά λύκεια, θα οδηγούνται με άνισους όρους σε ένα σύστημα εξετάσεων που δε θα μπορούν να ανταποκριθούν. Ακόμη και οι ελάχιστοι που ίσως καταφέρουν να εισαχθούν.
Η μόνη απάντηση είναι να σταματήσει τώρα ο αναχρονιστικός, ταξικός διαχωρισμός της εκπαίδευσης σε γενική και επαγγελματική, με την καθιέρωση ενιαίου δωδεκάχρονου σχολείου για όλους. Πρώτα γενική μόρφωση και μετά την ολοκλήρωσή της, επαγγελματική εκπαίδευση σε δημόσιες και δωρεάν "μεταλυκειακές" επαγγελματικές σχολές για τα παιδιά που δε θα συνεχίζουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση».