Πρόσφατα ο τσέχικος εκδοτικός οίκος «OREGO» ξεκίνησε μια καινούρια σειρά σύγχρονης ποίησης με τον τίτλο «Ποίηση εκτός σπιτιού». Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας εκδόθηκαν στα τσέχικα ποιήματα του Γιώργου Κακουλίδη. Την επιλογή των ποιημάτων και τη μετάφραση την έκανε η Βέρα Κλώντζα-Γιάκλοβα που τον συνόδευσε επίσης όταν παρουσιάστηκε το βιβλίο στην Πράγα. Τα κείμενα που ακολουθούν περιγράφουν τη σειρά των εκδηλώσεων που οργανώθηκαν για να παρουσιαστεί το βιβλίο στην τσέχικη πρωτεύουσα και να τιμηθεί ο ποιητής.