Η κυβέρνηση στηρίζει όχι με λόγια, αλλά και με πράξεις το εξαγωγικό κεφαλαίο, προκειμένου να ενισχύσει τη θέση του στις διεθνείς αγορές. Αυτό ήταν το νόημα της παρέμβασης του υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών Γ. Αλογοσκούφη, στη διάρκεια της 11ης συνεδρίασης του «Εθνικού Συμβουλίου Εξαγωγών». Υπεραμυνόμενος της πολιτικής ενίσχυσης της εξωστρέφειας της ελληνικής οικονομίας, ο υπουργός αναφέρθηκε τόσο στα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση της ΝΔ τους τελευταίους 6 μόνο μήνες για την ενίσχυση των εξαγωγικών επιχειρήσεων όσο και στη διεύρυνση των προνομίων τους με νέες «πρωτοβουλίες» που θα ληφθούν μέσω του Οργανισμού Προώθησης Εξαγωγών (ΟΠΕ).
Ανάμεσα στα κυβερνητικά μέτρα για την ενίσχυση του μεγάλου εξαγωγικού - και όχι μόνο - κεφαλαίου, τα οποία επικαλέστηκε ο ίδιος ο υπουργός, είναι και:
Με πρόσχημα την προώθηση των ελληνικών προϊόντων, σε αγορές του εξωτερικού, ο Γ. Αλογοσκούφης προανήγγειλε την παραπέρα πριμοδότηση των εξαγωγέων, με νέες «πρωτοβουλίες» μέσω του ΟΠΕ. Οι πρωτοβουλίες αυτές, αφορούν τη διαφήμιση στο εξωτερικό των δομικών προϊόντων, επιχειρηματικές αποστολές (σε Ρωσία, Βραζιλία κλπ.), διαφημιστική εκστρατεία 10 εκατ. ευρώ στο εξωτερικό και τη δημιουργία 4 κέντρων στο εξωτερικό με τη μέθοδο των «Συμπράξεων» (ΣΔΙΤ).