Εργο του Νίκου Χριστοφοράκη |
Η Τέχνη μπορεί να είναι συνοδοιπόρος των εργαζομένων. Πάντα ήταν συνοδοιπόρος των αγώνων και οποιασδήποτε κοινωνικής εξέλιξης. Εκφραστής - καθρέφτης των κοινωνικών εξελίξεων και της πάλης των εργατών. «Αγώνας - Αντίσταση - Πολιτισμός». Αυτές οι τρεις λέξεις αποτέλεσαν το γενικό τίτλο της φετινής διοργάνωσης. Ηταν η απάντηση στην υποκουλτούρα που προωθεί η αστική τάξη. Ηταν η απάντηση των σωματείων των εργαζομένων της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης, τοπικών συλλόγων και φορέων της περιοχής (Συνδικάτο Μετάλλου Πειραιά, Πανελλήνια Ενωση Αμμοβολιστών - Καθαριστών, Σωματείο Ναυπηγοξυλουργών, Σωματείο Ηλεκτρολόγων Πλοίων, Ενωση Μετάλλου Σαλαμίνας, ΠΕΜΕΝ, Ενωση Γονέων και Κηδεμόνων Περάματος, Εστία Γυναίκας Περάματος, Σωματείο Εργαζομένων Δήμου Περάματος, Ομάδα Καλλιτεχνών). Οπως ανέφερε χαρακτηριστικά, ο Σάββας Τσιμπόγλου (πρόεδρος της ΠΕΜΕΝ) «Ο αγώνας της εργατικής τάξης, η ταξική πάλη για την ανατροπή αυτού του βάρβαρου εκμεταλλευτικού συστήματος είναι και για την Τέχνη και για τον Πολιτισμό».
Εργο του Μιχάλη Μηναριτζόγλου |
Οι εργαζόμενοι για άλλη μια χρονιά με μεγάλη χαρά υποδέχτηκαν τους εικαστικούς δημιουργούς. Αισθάνθηκαν ότι στον αγώνα τους δεν είναι μόνοι. Καθώς η ζωή στη Ζώνη συνεχώς συρρικνώνεται, καθώς τα τελευταία χρόνια μαστίζει τους εργαζόμενους η ανεργία, η έκθεση αυτή, εμπνευσμένη από τη δουλειά και τις σκληρές συνθήκες που αντιμετωπίζουν, ενισχύει τις αντοχές και τις άμυνές τους. Τα έργα αυτά αποτελούν αναμφισβήτητα μια μαρτυρία - παρακαταθήκη για τις νεότερες γενιές. Ενα φωτεινό παράδειγμα που πρέπει να έχει συνέχεια και μιμητές. Αλλωστε, όπως είπε και ένας μεταλλεργάτης «Αν θέλεις να είσαι καλλιτέχνης οφείλεις να είσαι ανεξάρτητος. Αν θέλεις να είσαι και σωστός καλλιτέχνης, οφείλεις να είσαι στρατευμένος».
Εργο του Πέτρου Γρηγορίου |
Εργο του Κώστα Γιωτάκη |
Εργο της Μαργαρίτας Γελαδά |
Εργο του Νέστορα Φαναρά |
Πρωταγωνιστής στο λαϊκό γλέντι της Κυριακής, ο Βαγγέλης Κορακάκης |
Από τη συζήτηση που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το βράδυ με θέμα «Η επίδραση και ο ρόλος της Τέχνης στη συνείδηση της εργατικής τάξης» και ομιλητές τους: Λιάνα Κανέλλη, Νίκο Χριστοφοράκη, Σάββα Τσιμπόγλου και Κώστα Καζάκο |