Απαντώντας σε ερώτηση για τα σενάρια συνεργασιών, η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, είπε:
«Οι συζητήσεις που γίνονται για συνεργασία ανάμεσα στα άλλα κόμματα αποβλέπουν στην παγίδευση ψήφων των ανθρώπων που επιδιώκουν μια συνεργασία. Το ΚΚΕ είναι από χτες έτοιμο να κάνει συνεργασία που κατευθύνεται όμως σε ρήξη με τα μονοπώλια, τη στρατηγική του ιμπεριαλισμού, για μια εξουσία λαϊκή. Επομένως, οι άλλοι μπορούν να συζητήσουν στο δικό τους τραπέζι. Εμείς συζητάμε με το λαό, και με αλλαγές και με ανακατατάξεις στη συνείδηση του λαού θα δημιουργηθούν και προϋποθέσεις πολιτικής συνεργασίας».