Αυτό που δεν αναφέρει στην επιστολή του ο πρέσβης είναι ότι οι ισραηλινές δυνάμεις παραμένουν, επί της ουσίας, κατοχική δύναμη στη Λωρίδα της Γάζας ελέγχοντας όλα τα σύνορα και κατά συνέπεια έχοντας στο έλεός τους τα 1,5 εκατομμύρια κατοίκους της, όπως άλλωστε πράττουν, πολύ πιο άμεσα, και στη Δυτική Οχθη. Αυτό που, επίσης, δεν αναφέρει είναι ότι η κατοχή έχει ενταθεί στο σύνολο των παλαιστινιακών εδαφών με την ανέγερση του διαχωριστικού τείχους στη Δ. Οχθη, την περαιτέρω κατάσχεση εδαφών, τις κατεδαφίσεις σπιτιών, τους αποκλεισμούς, τις αλλεπάλληλες δολοφονίες και τις εκατοντάδες συλλήψεις. Και όσο υπάρχει κατοχή, υπάρχει και το δικαίωμα αντίστασης του κατεχομένου.
Ούτε αναφέρει ότι επί 18 μήνες, το Ισραήλ, με την υποστήριξη των ΗΠΑ και της ΕΕ, έχει επιβάλλει φονικό εμπάργκο στους κατοίκους της Λωρίδας της Γάζας, ένα εμπάργκο με πρόσχημα τη «Χαμάς», που βέβαια, ασχέτως της όποιας άποψης έχει ο καθένας, εκλέχτηκε από τον παλαιστινιακό λαό και δεκάδες βουλευτές της παραμένουν φυλακισμένοι από τον Ιούνη του 2006. Για όλα αυτά και το κυρίαρχο ζήτημα της κατοχής ο κ. Γιάχια σιωπά, όπως και όλες οι ισραηλινές κυβερνήσεις με τις «ισχυρές πλάτες» των ιμπεριαλιστών.