Ανακοίνωση - καταγγελία για την προσπάθεια του νομάρχη Αθήνας να απαγορεύσει στους αντιστασιακούς να χρησιμοποιήσουν το συγκεκριμένο χώρο
Ο λαός της Αθήνας διαδηλώνει για την απελευθέρωση της πόλης από τη γερμανική κατοχή |
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο συγκεκριμένο χώρο παρά την απαράδεκτη στάση του νομάρχη Αθήνας, Γιάννη Σγουρού, ο οποίος επιχειρεί ξανά - όπως το 2003, επί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και τότε - να εμποδίσει την πραγματοποίηση της εκδήλωσης από την ΠΕΑΕΑ-ΔΣΕ, που συσπειρώνει όλες τις ΕΑΜογενείς αντιστασιακές οργανώσεις. Συγκεκριμένα, η Νομαρχία Αθήνας με χτεσινή απάντηση σε επιστολή της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ ζητά από την Οργάνωση να ακολουθήσει το πλαίσιο γιορτασμού της επετείου που επιβάλλει με απόφασή του ο νομάρχης και παραπέμπει στο Δήμο Αθήνας για συμμετοχή στις εκδηλώσεις του. Εκδηλώσεις που, βεβαίως, γίνονται πέρα και έξω από το πραγματικό νόημα και περιεχόμενο του αγώνα της Αντίστασης και στις οποίες, εκτός των άλλων, συμμετέχουν και εκπρόσωποι οργανώσεων που συνεργάστηκαν με τους κατακτητές.
Σε ανακοίνωση - καταγγελία που εξέδωσε, η Διοίκηση της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ τονίζει: «Καταγγέλλουμε με αγανάκτηση την απαράδεκτη ενέργεια του νομάρχη της Αθήνας να απαγορεύσει στους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού της Ελλάδας να τιμήσουν την επέτειο της απελευθέρωσης της Αθήνας από τη γερμανική κατοχή, στις 12 Οκτώβρη, μπροστά στο Μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη και απαιτεί να πειθαρχήσουμε (!!!) με την εντολή του για συμμετοχή σε κοινό εορτασμό με το Δήμο της Αθήνας που προγραμματίζει στην Ακρόπολη, όπου συμμετέχουν και συνεργάτες των Γερμανών, στο πνεύμα της εθνικής συμφιλίωσης που θέλουν να μας επιβάλουν.
Αυτή η ενέργεια, εκτός του ότι είναι ανιστόρητη, αποτελεί και ασέβεια προς αυτούς που αγωνίστηκαν και έδωσαν τη ζωή τους για την απελευθέρωση της Αθήνας και όλης της Ελλάδας από τους φασίστες κατακτητές. Η διοίκηση της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ δηλώνει ότι θα πραγματοποιήσει την εκδήλωση οπωσδήποτε μπροστά από το μνημείο και ταυτόχρονα θα ενημερώσει την κοινή γνώμη και όλες τις διεθνείς οργανώσεις - και την FIR -, ότι αυτή η απαγόρευση γίνεται από στέλεχος της νεοεκλεγμένης κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ». Η ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ καλεί «όλους τους αγωνιστές, τις αγωνίστριες και τους απογόνους τους, όλους τους δημοκρατικούς πολίτες να πάρουν μαζικά μέρος στην εκδήλωση μπροστά στο Μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη για να τιμήσουν την επέτειο της Απελευθέρωσης και να αποδοκιμάσουμε την επαίσχυντη ενέργεια του νομάρχη του ΠΑΣΟΚ».