Υπό έλεγχο τέθηκαν δύο πυρκαγιές που ξέσπασαν προχτές το απόγευμα στη Ρόδο και το Ρέθυμνο. Η φωτιά στη Ρόδο ξέσπασε σε δασική έκταση στο δημοτικό διαμέρισμα Κρητηνίας του Δήμου Αταβύρου, όπου κάηκαν 600 στρέμματα, κοντά σε περιοχή που είχε πρόσφατα δεντροφυτευθεί και γρήγορα πήρε διαστάσεις λόγω των ισχυρών ανέμων που έπνεαν στην περιοχή.
Στον τόπο έσπευσαν 30 πυροσβέστες με 13 οχήματα και η πυρκαγιά τέθηκε υπό μερικό έλεγχο. Στο μεταξύ, φωτιά ξέσπασε το απόγευμα σε χορτολιβαδική έκταση στις Σίσσες Ρεθύμνου. Από την πυρκαγιά κάηκαν εκατοντάδες στρέμματα βοσκοτόπων. Οι πυροσβεστικές δυνάμεις, παρά τις δυσχερείς συνθήκες, κατάφεραν να θέσουν τη φωτιά υπό πλήρη έλεγχο. Πιθανόν η πυρκαγιά ξέσπασε όταν βοσκός προσπάθησε να κάψει κλαδιά, αλλά λόγω των ισχυρών ανέμων η φωτιά ξέφυγε από τον έλεγχό του και επεκτάθηκε.