Ο υποψήφιος δήμαρχος για το Δήμο Αίγινας, όπως και η μετονομασία της Δημοκρατικής Αγωνιστικής Κίνησης Αίγινας (ΔΑΚΑ), σε Λαϊκή Συσπείρωση Αίγινας, ανακοινώθηκαν χτες στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου της παράταξης, όπου παραβρέθηκε και ο υποψήφιος αντιπεριφερειάρχης Σαρωνικού Κώστας Τζατζάνης.
Τη συνέντευξη Τύπου άνοιξε ο υπεύθυνος της παράταξης Νίκος Σιμερδάνης.
Υποψήφιος δήμαρχος Αίγινας είναι ο Στέλιος Κοτάκης, ξυλουργός. Γεννήθηκε στην Αίγινα το 1952 από εργατική οικογένεια. Είναι Γραμματέας της Τοπικής Οργάνωσης του ΚΚΕ, αντιπρόεδρος επί σειρά ετών του Μορφωτικού Συλλόγου Αίγινας και πρωτοπόρο μέλος του θεατρικού τμήματος. Εχει διατελέσει μέλος της Διοίκησης της Επαγγελματικής Ενωσης Αίγινας.