Το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ, σε σχόλιό του, υπογραμμίζει για την καταστροφή του φοινικόδασους της Πρέβελης και τις πυρκαγιές:
«Η καταστροφή του σπάνιου φοινικοδάσους στην Πρέβελη του Ρεθύμνου αποτελεί ένα ακόμη έγκλημα κατά του περιβάλλοντος. Η ανυπαρξία οποιουδήποτε μέτρου πυροπροστασίας καταδεικνύει πόσο απροστάτευτα είναι τα δάση όλης της χώρας. Οι μεγάλες ευθύνες που βαραίνουν την κυβέρνηση γίνονται ακόμα μεγαλύτερες, καθώς συνεχίζει την ίδια πολιτική της κυβέρνησης της ΝΔ παράδοσης των δασών στην κερδοσκοπία των επιχειρηματικών ομίλων.
Οι κυβερνητικές διαρροές προς τον Τύπο ότι επίκειται νομιμοποίηση όλων των καταπατήσεων, προκειμένου να συγκεντρωθούν έσοδα, αποτελεί πρόσκληση στους κάθε είδους καταπατητές - εμπρηστές να αναλάβουν δράση».