Σε οριακό σημείο έχουν φθάσει πλέον τα πράγματα για το Μαρούσι. Ουτε χτες κατάφερε να πάρει πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Α1 και το μόνο που πέτυχε είναι προθεσμία καταβολής δικαιολογητικών ως την Παρασκευή. Αντίθετα, Ηρακλής και ΑΕΚ πήραν τελικά την έγκριση. Εν τω μεταξύ, η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού βρίσκεται στο στόχαστρο της ομοσπονδίας μπάσκετ. Με ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΟΚ κατηγορεί την ΕΕΑ για ολιγωρία και καθυστέρηση στις αποφάσεις της (για χορήγηση πιστοποιητικών σε ομάδες της Α1 και Α2) η οποία αποβαίνει σε βάρος του αθλήματος.