Η αντίστροφη μέτρηση για την ενεργό δράση στα πρωταθλήματα βόλεϊ ανδρών και γυναικών έχει ήδη αρχίσει. Το Σάββατο ξεκινάει η Α1 γυναικών ενώ η αυριανή αναμέτρηση για το Σούπερ Καπ μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στη Σαντορίνη σηματοδοτεί και την τελική ευθεία για την πρεμιέρα της Α1 ανδρών (23 Οκτώβρη) όμως τα πράγματα μόνο ρόδινα δεν μπορούν θεωρηθούν. Τα οικονομικά προβλήματα των περισσοτέρων σωματείων (και ιδιαίτερα αυτών στις μικρότερες κατηγορίες) δημιουργούν ερωτηματικά για τη βιωσιμότητα των ομάδων αλλά και την εξέλιξη των πρωταθλημάτων. Ειναι χαρακτηριστικό ότι για τον αυριανό τελικό του Σούπερ Καπ οι ξένοι των δυο αντιπάλων θα αγωνιστούν χωρίς δελτία αλλά με ειδική λίστα που θα δηλωθεί στην ΕΣΑΠ (διοργανώτρια αρχή της Α1 ανδρών) αφού οι δυο αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να πληρώσουν τα παράβολα (το περίφημο πενταπλούν) για τις μεταγραφές τους.