Το νέο νομοσχέδιο για τη λειτουργία του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας (ΣΕΠΕ), που συζήτησε χτες το Υπουργικό Συμβούλιο, σε καμιά περίπτωση δε διασφαλίζει την ασφάλεια και την υγεία των εργαζομένων στους τόπους δουλειάς, από τη στιγμή που όλο το νομικό πλαίσιο που διαμορφώνουν οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ενισχύει την ασύδοτη εκμετάλλευση του κεφαλαίου μετατρέποντας τη ζωή των εργαζομένων σε καύσιμο ενίσχυσης του κέρδους. Αλλωστε το ζήτημα της υγιεινής και ασφάλειας στους τόπους δουλειάς είναι πρωτίστως ζήτημα επιβολής των αναγκαίων μέτρων, που γι' αυτά αδιαφορούν οι κυβερνήσεις και όχι μόνο ελέγχων από τον ΣΕΠΕ.