Ως Πίτα του Ηπειρώτη είναι γνωστή η καθιερωμένη εκδήλωση, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Πανηπειρωτική Συνομοσπονδία Ελλάδας. Η φετινή εκδήλωση, που είναι αφιερωμένη στην ανέγερση του Πολιτιστικού Ιδρύματος των Ηπειρωτών, θα γίνει την Κυριακή (10 πμ), στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στο τρίωρο πρόγραμμα της εκδήλωσης θα παρουσιαστούν δεκάδες χορευτικά συγκροτήματα, απ' όλη την Ηπειρο και την αποδημία. Θα τα συνοδεύσουν δεξιοτέχνες των παραδοσιακών μουσικών οργάνων και γνωστοί Ηπειρώτες τραγουδιστές. Είσοδος ελεύθερη.