Σάββατο 1 Οχτώβρη 2011
Σελίδα 29
ΤΕΝΙΣ
Βλέπει τελικό

Σπουδαία νίκη με 2-0 σετ επί του Γιούργκεν Μέλτσερ πέτυχε ο Μάρκος Παγδατής και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του τουρνουά της Κουάλα Λουμπούρ.

Ο 26άχρονος Κύπριος έκανε ένα πολύ καλό πρώτο σετ στο οποίο έσπασε μία φορά το σερβίς του Αυστριακού (νούμερο 21 στον κόσμο) και το κατέκτησε με 6-3.

Στο δεύτερο σετ κανένας από τους δύο παίκτες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες για break που του παρουσιάστηκαν (0/2 ο Παγδατής, 0/3 ο Μέλτσερ). Ετσι, οδηγήθηκαν στη διαδικασία του τάι-μπρέικ, όπου ο Παγδατής επιβλήθηκε με 7-3 και ολοκλήρωσε τον αγώνα μέσα σε μία ώρα και 28 λεπτά.

Ο Παγδατής θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στον τελικό με αντίπαλο τον Βίκτορ Τρόιτσκι, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Τουρσούνοφ με 2-0 σετ.