Σείστηκε η Ομόνοια από τα συνθήματα όταν από το βήμα της συγκέντρωσης ο Γιώργος Σιφωνιός, πρόεδρος του Σωματείου στην «Ελληνική Χαλυβουργία» μετέφερε (βλ. ένθετο) στους συγκεντρωμένους τον ταξικό αγωνιστικό χαιρετισμό των 400 απεργών της επιχείρησης, που από τις 31 Οκτώβρη απεργούν με 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες διεκδικώντας την επαναπρόσληψη των 34 απολυμένων συναδέλφων τους.
Η πορεία έχει ξεκινήσει |
Στο συλλαλητήριο καταγγέλθηκε η κυβέρνηση και το υπουργείο Παιδείας που μεθοδεύουν το κλείσιμο των Εστιών της Αθήνας πετώντας έξω απ' αυτές χιλιάδες φοιτητές, κόβοντας το φαΐ τους και απολύοντας εκατοντάδες εργαζόμενους.
Ακολούθησε μαχητική πορεία προς τη Βουλή. Χιλιάδες διαδηλωτές με τις σημαίες τους πορεύτηκαν στη Σταδίου, ανέβηκαν στο Σύνταγμα και το συλλαλητήριο μέσω της Πανεπιστημίου κατέληξε και πάλι στην Ομόνοια και ολοκληρώθηκε με το κάλεσμα για συμμετοχή στη σημερινή εκδήλωση συμπαράστασης στους απεργούς της «Ελληνικής Χαλυβουργίας».
Στην κινητοποίηση παραβρέθηκε αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ με επικεφαλής την ΓΓ της ΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.
Το συλλαλητήριο στην Ομόνοια |
Μηνύματα αλληλεγγύης στο Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο με αφορμή τα χτεσινά συλλαλητήρια που οργανώθηκαν στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις της χώρας απέστειλαν εργαζόμενοι στη «Mercedes Benz» στη Βρέμη και η Πανεργατική Συνομοσπονδία Πακιστάν.
«Αγαπητοί σύντροφοι, εκ μέρους των 35 εργαζομένων ταξικά προσανατολισμένων της Mercedes Benz στη Βρέμη, σας στέλνουμε τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μας στα σημερινά συλλαλητήριά σας. Αποφασίσαμε την 1 Δεκέμβρη να πραγματοποιήσουμε μέρα δράσης σε εθνικό επίπεδο ενάντια στα μονοπώλια που δρουν στη χώρα μας. Ζήτω η Διεθνιστική Αλληλεγγύη!», αναφέρεται χαρακτηριστικά στο μήνυμα.
Επίσης η Πανεργατική Συνομοσπονδία Πακιστάν (All Pakistan Federation United Trade Unions) εκφράζει «τη στήριξη στο ΠΑΜΕ για τα συλλαλητήρια στις 10 Νοέμβρη. Κυρίως θέλουμε να σας συγχαρούμε για τη δουλειά σας στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων της Ελλάδας, οι οποίοι αντιμετωπίζονται ως εξιλαστήρια θύματα σε αυτή την περίοδο της οικονομικής ύφεσης και λιτότητας από την κυβέρνηση. Σας ευχόμαστε κάθε επιτυχία στα σημερινά συλλαλητήρια. Ζήτω η εργατική αλληλεγγύη!».