Η πρώτη ΓΣ του νέου Συλλόγου στις 5 του Μάρτη και εκλογές στις 19 και 20 του Μάρτη
«Η πολιτική που τα δίνει όλα στα μονοπώλια δε διορθώνεται, μοναδική λύση είναι ο αγώνας για την ανατροπή της», τονίζει ο νέος «Σύλλογος Αυτοαπασχολούμενων, Επαγγελματιών & Εμπόρων στο Δήμο Αθήνας», ο οποίος προχωρά τις επόμενες μέρες στην πρώτη του Γενική Συνέλευση και αμέσως μετά στις πρώτες εκλογές για την ανάδειξη διοίκησης. Ο Σύλλογος έρχεται να καλύψει δεκάδες χιλιάδες μικρούς εμπόρους και επαγγελματίες της Αθήνας, τα συμφέροντα των οποίων έχουν εγκαταλειφθεί στην πράξη από τις ηγεσίες των παρατάξεων της συναίνεσης και του συμβιβασμού στο συνδικαλιστικό κίνημα, όπως στον Εμπορικό Σύλλογο της Αθήνας. Η εκλογοαπολογιστική Συνέλευση θα γίνει τη Δευτέρα 5 του Μάρτη στις 5.30 το απόγευμα στην αίθουσα του Σωματείου Συνταξιούχων ΤΕΒΕ Αθήνας (Σωκράτους 23, 4ος όροφος). Οι εκλογές θα γίνουν τη Δευτέρα 19 και Τρίτη 20 του Μάρτη, με αστυνομική ταυτότητα, στην έδρα του Συλλόγου (Πατούσα 3, Πλ. Κάνιγγος). Πληροφορίες, στο τηλ. 210 3809.327.
Δίνοντας το αγωνιστικό του στίγμα, ο Σύλλογος καλεί στην εγγραφή νέων μελών. Το επόμενο χρονικό διάστημα, με αφορμή και τις αρχαιρεσίες, αλλά και επιδιώκοντας να δυναμώσει μέσα από αυτές, η διαδικασία μαζικοποίησης θα ενταθεί μέσα από τη δράση, την προβολή αιτημάτων και θέσεων, την προσπάθεια ενίσχυσης ενός αγωνιστικού μετώπου. Στη διακήρυξή του, ο Σύλλογος σημειώνει: «Συνάδελφε αυτοαπασχολούμενε επαγγελματία, βιοτέχνη, έμπορε. Επειδή δεν είμαστε όλοι ίδιοι, επειδή τα συμφέροντά μας, δεν ταυτίζονται με του βιομήχανου, του μεγαλέμπορου, του μεγαλοεπιχειρηματία, σε καλούμε να στηρίξεις με την ψήφο σου το Σύλλογο και με τη δράση σου την ΠΑΣΕΒΕ. Μόνο οι δυνάμεις της ΠΑΣΕΒΕ, όλο το προηγούμενο διάστημα πήραν πρωτοβουλίες, οργάνωσαν κινητοποιήσεις, δίπλα στους εργαζόμενους, ενάντια στην αντιλαϊκή λαίλαπα, με σύνθημα: Κανένας μόνος του στην κρίση.
Ο Σύλλογος διεκδικεί: