Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012
Σελίδα 22
ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ
Πέταξε στα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ

Το καρδιοχτύπι στο πρώτο μέρος, όταν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 (7' Μαρίνκοβιτς), φαίνεται να ξύπνησε για τα καλά τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος ανεβάζοντας την απόδοσή του και διορθώνοντας τα μέχρι εκείνη στιγμή λάθη του επικράτησε με 4-1 της ισραηλινής Μπνέι Γεχούντα για το Β' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Eτσι με δύο νίκες (είχε προηγηθεί και η αντίστοιχη στο Ισραήλ με 2-0) σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Τα γκολ για το «Δικέφαλο» πέτυχαν οι Αθανασιάδης (47', 52'), Ρομπέρ (79'), Πέλκας (90'+).

• Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε την παρθενική του ευρωπαϊκή περιπέτεια ο Αστέρας Τρίπολης μετά το χθεσινό 0-0 στην Πορτογαλία με αντίπαλο τη Μαρίτιμο, η οποία προκρίθηκε χάρη στο 1-1 στην Τρίπολη. Η ελληνική ομάδα, που έπαιξε καλύτερα στο Β' μέρος, ιδιαίτερα στο τελευταίο 15λεπτο όταν οι αντίπαλοι έμειναν με 10 παίκτες (69' Φερέιρα), έχασε αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Ναβάρο στο 80'.