Τετάρτη 15 Αυγούστου 2012
Σελίδα 22
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Διάκριση για Ταμουρίδη

Ο Γιάννης Ταμουρίδης απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι δικαίως θεωρείται ο σημαντικότερος Ελληνας ποδηλάτης των τελευταίων χρόνων. Πήρε την πρώτη θέση στο τελευταίο ετάπ του «Γύρου του Ζέκερλαντ» της Ρουμανίας.

Μετά την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, εκπροσώπησε επάξια σε διεθνές επίπεδο την ελληνική ποδηλασία με τα χρώματα της Sptableware. Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Γιάννης Ταμουρίδης κατάφερε να βγει νικητής στο τελευταίο ετάπ και να πανηγυρίσει ακόμη μία νίκη την εφετινή περίοδο.

Ο Ελληνας αθλητής έδειξε ότι δεν τον επηρέασε η άτυχη στιγμή που είχε στην αγγλική πρωτεύουσα (πτώση αθλητών στον τελικό, που τον έριξε χαμηλά στη βαθμολογία) και πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση. Ο Ταμουρίδης μοιράστηκε την πρώτη θέση με τον Αντρέι Νέχιτα από τη Ρουμανία. Ο χρόνος τους 2:22:12. Την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη πήρε ο Βιτάλι Ποπκόφ από την Ουκρανία. Ο Γιάννης Ταμουρίδης κατέλαβε την 9η θέση στο φημισμένο αγώνα.