Σε συνέντευξή του στο ραδιόφωνο του «ΣΚΑΪ», με αφορμή το ταξίδι του στο Βερολίνο για την έκθεση για την Αρχαία Ολυμπία, ο αναπληρωτής υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, Κ. Τζαβάρας, είπε, μεταξύ άλλων: «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για το γεγονός ότι διαπίστωσα την πολύ μεγάλη ακτινοβολία και την εμβέλεια που έχουν τα μηνύματα που βγαίνουν από τον κλασικό πολιτισμό της Αρχαίας Ελλάδας. Εκεί ένα κοινό που αποτελεί την ελίτ της γερμανικής κοινωνίας υποδέχτηκαν με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα αυτό το μήνυμα που έβγαινε μέσα από την έκθεση των μνημείων της Αρχαίας Ολυμπίας (...) Αυτό το παρατεταμένο χειροκρότημα ήταν η επιδοκιμασία στο ότι η Ολυμπία μας ενώνει».
Ενθουσιασμένος λοιπόν ο υπουργός με το γεγονός ότι η αστική «ελίτ» χειροκρότησε την έκθεση. Ακριβώς όμως γι' αυτό το λόγο θα πρέπει να ανησυχούμε όλοι οι υπόλοιποι...