Παρασκευή 7 Σεπτέμβρη 2012
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Νέα επιτυχία Σταθελάκου

Το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία (κατηγορία F40) των Παραολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου κατέκτησε ο Πασχάλης Σταθελάκος.

Ο Ελληνας αθλητής με βολή στα 12.78μ. κατετάγη τρίτος, κατακτώντας το δεύτερό του μετάλλιο στους αγώνες μετά το αργυρό στη δισκοβολία (κατηγορία F40) και όγδοο συνολικά της ελληνικής αποστολής. Μετά τον αγώνα δήλωσε: «Μπήκα από την αρχή πολύ δυνατά. Η πρώτη βολή ήταν άκυρη, κάτι ιδιαίτερα κακό για έναν αθλητή που ψάχνει τη μεγάλη επίδοση. Παρ' όλα αυτά προσπάθησα κι έτσι ήρθε το μετάλλιο».

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κινέζος Ζίμινγκ Γουάνγκ, ο οποίος με 14.46μ. σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Αργυρό για τον Αλγερινό Χοτσίν Γκχερούλι.

Την καλύτερη φετινή του επίδοση έπιασε ο Πρώτος στα ημιτελικά των 200μ. της κατηγορίας Τ13 των Παραολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε τρίτος με χρόνο 22.70 στη δεύτερη προκριματική σειρά και εξασφάλισε την παρουσία του στο σημερινό τελικό.

Στο στίβο με την 6η θέση στο τριπλούν ολοκλήρωσε ο Θανάσης Μπαράκας τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του ενώ με την έβδομη θέση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ολοκλήρωσε ο Παντελής Καλόγερος την παρουσία του στον τελικό της δισκοβολίας F51/52/53.

Δεν μπόρεσαν να ανέβουν στο βάθρο οι δύο Ελληνες αθλητές που εκπροσώπησαν τη χώρα στο ατομικό σπάθης ανδρών (κατηγορία Β) στην ξιφασκία. Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου έφτασε μέχρι τα προημιτελικά όπου και τον... σταμάτησε ο Πολωνός Γκεργκόρζ Πλούτα. Για να φτάσει ως εκεί ο Τριανταφύλλου είχε χρειαστεί νωρίτερα να αποκλείσει στη φάση 1/8 τον Μανώλη Μπόγδο.