Αναφορά των κατοίκων προς τον υπουργό Οικονομικών κατέθεσε το ΚΚΕ στη Βουλή
Αναφορά των κατοίκων των Κυθήρων προς τον υπουργό Οικονομικών με την οποία ζητούν να μην καταργηθεί η ΔΟΥ του νησιού κατέθεσαν στη Βουλή, οι βουλευτές του ΚΚΕ, Δ. Μανωλάκου και Ν. Καραθανασόπουλος. Οι κάτοικοι των Κυθήρων επισημαίνουν ότι η κατάργηση της ΔΟΥ θα επιφέρει σημαντικό πλήγμα στην τοπική κοινωνία καθώς στο εξής, θα αναγκάζονται να μετακινούνται στον Πειραιά για τη διεκπεραίωση των φορολογικών τους υποθέσεων. Στο κείμενό τους τονίζουν ότι η ΔΟΥ Κυθήρων εξυπηρετεί πάνω από 1.000 επιχειρήσεις, μόνο το 2012 είχε πάνω από 2.600 υποβολές δηλώσεων, ενώ όλα τα λειτουργικά της έξοδα καλύπτονται από την τοπική δημοτική αρχή. Τέλος, καλούν τον αρμόδιο υπουργό να μην υλοποιήσει τον παραπάνω σχεδιασμό καθώς, όπως λένε, χαρακτηριστικά «επιφυλασσόμαστε για δυναμικές κινητοποιήσεις προκειμένου να σταματήσουμε την ερήμωση του νησιού μας».