Σε συμφωνία κοινής χρήσης του δικτύου κινητής επικοινωνίας σε ολόκληρη την περιφέρεια και σε ορισμένες αστικές περιοχές κατέληξαν οι εταιρείες «Vodafone» και «Wind», ενέργεια που αποτελεί ένα ακόμη επεισόδιο στην άγρια διαπάλη των μονοπωλιακών τηλεπικοινωνιακών ομίλων που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας. Η σχετική ανακοίνωση που εξέδωσαν οι δύο εταιρείες διανθίζεται με υποσχέσεις περί δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας, αύξηση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τους πολίτες, αλλά και έμμεσα οφέλη σε άλλους κλάδους της οικονομίας, ύψους αρκετών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ. Καταλήγει δε με την επισήμανση ότι η συμφωνία τελεί υπό έγκριση από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων...
Ολα αυτά βέβαια αποτελούν συνηθισμένες υποσχέσεις που συνοδεύουν κάθε ανάλογη επιχειρηματική συμφωνία, η ουσία ωστόσο του ζητήματος μπορεί να εντοπιστεί μόνο αν η συγκεκριμένη ενέργεια εξεταστεί έχοντας κατά νου ότι οι δύο συγκεκριμένες εταιρείες υπολείπονται σε μερίδιο αγοράς, έναντι του ανταγωνιστή τους, της θυγατρικής της «Deutsche Telekom», «Cosmote». Πρόκειται για ενέργεια δηλαδή που αποσκοπεί καθαρά στη μείωση του λειτουργικού κόστους των δύο εταιρειών μέσω του επιμερισμού των λειτουργικών εξόδων από την καταβολή μισθωμάτων, την κοινή χρήση εξοπλισμού κλπ. Με δεδομένο ότι η βαθιά και διαρκής ύφεση πλήττει και την αγορά τηλεπικοινωνιών - ήδη η τάση αύξησης των νέων συνδέσεων διαδικτύου βαίνει μειούμενη, ενώ έχουμε και καθαρή μείωση στις απλές τηλεφωνικές συνδέσεις πλέον - ανάλογες κινήσεις των επιχειρηματικών ομίλων θα ενταθούν το επόμενο διάστημα και το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε άλλο παρά θα ωφεληθεί, όπως ισχυρίζονται, ο λαός, ότι θα αυξηθούν οι θέσεις εργασίας στον κλάδο ή και η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών.