Η Πανελλήνια Ενωση Αγωνιστών και Φίλων της ΕΠΟΝ (ΠΕΑΦΕ) πραγματοποιεί εκδρομή - προσκύνημα στον Κοσμά Κυνουρίας, την Κυριακή 4 Αυγούστου 2013, προκειμένου να τιμήσει τη νικηφόρα μάχη του ΕΛΑΣ, η οποία συντέλεσε στο δυνάμωμα της Αντίστασης στην Πελοπόννησο.
Για τη συμμετοχή δρομολογεί πούλμαν που αναχωρούν από Ομόνοια στις 4 Αυγούστου 2013 ώρα 7.30 π.μ. (Τηλ. επικοινωνίας: 6974.278.797 και 6980.363.160).
Ο Σύλλογος των Απανταχού Σαϊδονιτών, σε συνεργασία με τον εκπρόσωπο της Σαϊδόνας στο Δήμο Δ. Μάνης, διοργανώνουν, στη Σαϊδόνα Μεσσηνιακής Μάνης, στο χώρο του Μνημείου, την Κυριακή 11 Αυγούστου, ώρα 11 το πρωί, την καθιερωμένη εκδήλωση τιμής και μνήμης για τους πεσόντες αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας.