Τρίτη 24 Απρίλη 2001
ΠΟΛΟ
Στο ίδιο έργο θεατές

Το γνωστό δίδυμο του ελληνικού πόλο Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη θα είναι τελικά αυτό που θα διεκδικήσει και φέτος τον τίτλο του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» και οι «μπέμπηδες» συμπλήρωσαν τις δυο νίκες που χρειάζονταν επί του Εθνικού και του Παναθηναϊκού αντίστοιχα και πήραν έτσι το εισιτήριο της πρόκρισης για τους αγώνες των τελικών, όπου ο πρωταθλητής θα κριθεί στις 3 νίκες. Στο Παπαστράτειο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Εθνικού με 19-5 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι. Η αποβολή του Χάμπερτ στις αρχές του δεύτερου εννιαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 3-3 έδωσε το έναυσμα για μεγάλης έκτασης επεισόδια, τόσο εντός, όσο και εκτός πισίνας. Χωρίς παρατράγουδα, αλλά με συναρπαστική εξέλιξη, ήταν το άλλο παιχνίδι, όπου η Βουλιαγμένη επικράτησε του Παναθηναϊκού με 7-4.

• Τη δεύτερη θέση στο Κύπελλο Πρωταθλητριών κατέκτησε τελικά η γυναικεία ομάδα της Γλυφάδας, αφού ηττήθηκε στον τελικό από την Οριζόντε Κατάνια με 5-2. Ετσι, τα κορίτσια του Γιώργου Κατσούλη δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους από την κατάκτηση του τροπαίου πέρσι. Τα εφτάλεπτα: 2-0, 1-0, 1-0, 1-2. Για την ελληνική ομάδα σκόραραν οι Κοζομπόλη (4), Μωραϊτίδου.