Στις 21 και 22 του Απρίλη πραγματοποιήθηκε στο Κισινέου, πρωτεύουσα της Μολδαβίας, το 4ο (21ο) Συνέδριο του Κόμματος των Κομμουνιστών της Δημοκρατίας της Μολδαβίας (ΚΚΔΜ). Τις εργασίες του συνεδρίου παρακολούθησε αντιπροσωπεία του ΚΚΕ με επικεφαλής τον σ. Δημήτρη Αρβανιτάκη, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Συμμετείχαν επίσης αντιπροσωπείες από ΚΚ των χωρών της πρώην ΕΣΣΔ: Του ΚΚ της Ρωσικής Ομοσπονδίας, του ΚΚ Ουκρανίας, του ΚΚ Αρμενίας, του ΚΚ Αζερμπαϊτζάν, του ΚΚ Υπερδνειστερίας, του Ενιαίου ΚΚ Γεωργίας. Επίσης αντιπροσωπείες ΚΚ από άλλες χώρες: Του ΚΚ Κούβας, του ΚΚ Βιετνάμ, του ΚΚ Κίνας, του ΕΚ Κορέας, του ΚΚ Σλοβακίας, του ΚΚ Πορτογαλίας, του ΑΚΕΛ, του Νέου ΚΚ Γιουγκοσλαβίας, του ΚΚ...