Η ΕΚΣΩ (Ενωτική Συνδικαλιστική Κίνηση Σωτηρίας) είναι η παράταξη που στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ στο σωματείο εργαζομένων του «Σωτηρία», με τρεις έδρες στο ΔΣ. Οι άλλες έδρες κατανέμονται ως εξής: ΠΑΣΚΕ 4, ΔΑΚΕ 3 και Ταξική Αγωνιστική Συσπείρωση (ΠΑΜΕ) 3. Μετά τη σύλληψη του προέδρου του σωματείου, η ΕΚΣΩ με κομπασμούς ανακοίνωσε ότι ήταν η μόνη παράταξη που δεν στήριξε την εκλογή του προέδρου, ενώ με περίσσιο θράσος κατηγορεί το ΠΑΜΕ ότι ανέχτηκε την εκλογή του. Η αλήθεια είναι ότι το ΠΑΜΕ πρότεινε αναλογικό προεδρείο, στην ψηφοφορία ψήφισε λευκό και ο πρόεδρος εκλέχτηκε με τις ψήφους της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ. Το θράσος της παράταξης του ΣΥΡΙΖΑ είναι διπλό, αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι αυτή που καλούσε τον πρόεδρο -και πήγαινε- σε κλειστές συγκεντρώσεις της παράταξης στο αμφιθέατρο, στο όνομα του «αντιμνημονιακού» μετώπου. Με τέτοιους δάσκαλους, πώς να μην αριστεύσει στην υποκρισία και στην προβοκάτσια σε βάρος του ΠΑΜΕ!