Ψήφισμα καταδίκης της Χρυσής Αυγής και του ναζισμού - φασισμού ενέκρινε χτες η πλειοψηφία των παρατάξεων του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι), χωρίς ωστόσο να γίνεται η παραμικρή αναφορά στη μήτρα από την οποία γεννιούνται και θρέφονται.
Οι εκλεγμένοι σύμβουλοι του ΚΚΕ επανέφεραν το ψήφισμα που είχαν καταθέσει στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου στις 3 Οκτώβρη, ωστόσο η διοίκηση αρνήθηκε να το συζητήσει. Επιχείρησε μάλιστα να εμφανίσει ως ομόφωνο το ψήφισμα που εκδόθηκε και διανεμήθηκε από το Γραφείο Τύπου της Περιφέρειας, παρά τη σαφή διαφορετική τοποθέτηση των συμβούλων της Λαϊκής Συσπείρωσης.
Παρέμβαση στον πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου, για την αποκατάσταση της αλήθειας, πραγματοποίησε ο επικεφαλής της «Λαϊκής Συσπείρωσης» Γιάννης Ζιώγας.