Διεκδικούν μέτρα για την επιβίωσή τους και κλιμακώνουν με πανθεσσαλική συγκέντρωση στις 10 Δεκέμβρη
Με αγωνιστικές παρεμβάσεις αύριο, Πέμπτη, στις 10 το πρωί, στον ΟΠΕΚΕΠΕ και, στη συνέχεια, στα γραφεία του ΕΛΓΑ, οι αγρότες της Λάρισας μπαίνουν στη μάχη των νέων αγροτικών κινητοποιήσεων κατά της αντιαγροτικής πολιτικής της κυβέρνησης και της ΕΕ, που ξεκίνησαν από τη Θεσσαλία, με πρωτοβουλίες των Ομοσπονδιών Αγροτικών Συλλόγων της περιοχής και σχεδιάζεται να επεκταθούν σ' όλη τη χώρα.
Χτες, εκπρόσωποι της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Λάρισας έδωσαν συνέντευξη Τύπου για τις κινητοποιήσεις. Το επόμενο διάστημα θα γίνουν παρεμβάσεις στις Εφορίες, στα καταστήματα της ΔΕΗ και των τραπεζών, στους τέσσερις θεσσαλικούς νομούς. Οι κινητοποιήσεις θα κορυφωθούν με πανθεσσαλική συγκέντρωση αγροτών και κτηνοτρόφων στη Λάρισα, την Τρίτη 10 Δεκέμβρη. Οι Θεσσαλοί αγρότες έχουν ζητήσει συνάντηση με τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, μέχρι το τέλος Νοέμβρη. Ταυτόχρονα, γίνονται ενέργειες για πανελλαδικό συντονισμό των κινητοποιήσεων.
Με τον αγώνα τους οι μικρομεσαίοι αγρότες λένε «όχι»:
Ενόψει των αγωνιστικών κινητοποιήσεων, η ΠΑΣΥ διοργανώνει πανελλαδική σύσκεψη την Κυριακή 24 Νοέμβρη, στις 12 το μεσημέρι, στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Λάρισας. Θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις και μέτρα για το συντονισμό της αγωνιστικής δράσης της μικρομεσαίας αγροτιάς με τους εργαζόμενους και τα άλλα λαϊκά στρώματα, όρος απαραίτητος για να έχουν οι αγροτικοί αγώνες αποτελέσματα και προοπτική.