Τον αγώνα τους χαιρετίζει η τοπική Ενωση Γονέων
Από παλιότερη κινητοποίηση του κλαδικού Σωματείου των καθαριστών - καθαριστριών |
Οπως καταγγέλλει η Ενωση, «η πληρωμή τους έγινε μέσα σε κλίμα εκφοβισμού και αντιποίνων από τον πρόεδρο της ΔΕΠ, ο οποίος δήλωσε πως είναι η τελευταία φορά που τις πληρώνει και αν κάποια καθαρίστρια σκοπεύει να διεκδικήσει τους επόμενους μήνες αμοιβή, καλά θα κάνει τη Δευτέρα να δηλώσει στον ίδιο παραίτηση! Επίσης, απείλησε τις εργαζόμενες ότι το επόμενο διάστημα θα τους αλλάξει σχολείο ευθύνης».
Τόσο οι καθαρίστριες και το Σωματείο τους, όσο και η Ενωση Συλλόγων Γονέων έκαναν σαφές προς τον πρόεδρο της ΔΕΠ ότι δεν πρόκειται να δεχτούν καμιά απόλυση καθαρίστριας ή αλλαγή σχολείου και ότι κάθε μήνα θα διεκδικούν να πληρώνονται όλες οι συμβασιούχες, όπως αναφέρει και η σύμβασή τους.
Η Ενωση Γονέων καταλήγει: «Είναι προφανές πως τόσο η "ανεξάρτητη" δημοτική αρχή της ΝΔ στο Δήμο Περάματος, όσο και η κυβέρνηση ενοχλήθηκαν που μια χούφτα εργαζόμενες έσπασαν την "εργασιακή ειρήνη" και τη σιγή νεκροταφείου που επικρατεί στους εργασιακούς χώρους. Δεν συναίνεσαν στην εξαθλίωση των οικογενειών τους! Δεν έχει τελειώσει όμως τίποτα! Ο αγώνας συνεχίζεται! Για άλλη μια φορά καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων, τους διευθυντές των σχολείων, τους συλλόγους γονέων, τους γονείς, τους μαθητές να μην επιτρέψουν καμιά αλλαγή εργασιακού περιβάλλοντος στις καθαρίστριες! Να μην επιτρέψουν καμιά απόλυση καθαρίστριας!».