Ημερίδα με θέμα «Γυναίκα και Βαλκάνια, παρόν και μέλλον» διοργανώνουν σήμερα στις 6.30 μμ στο θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Ευόσμου ο Σύλλογος Γυναικών Ευόσμου και ο Σύλλογος Δημοκρατικών Γυναικών Αμπελοκήπων. Οπως τονίζουν σε ανακοίνωση - κάλεσμά τους οι δύο Σύλλογοι: «αποφασίσαμε να δράσουμε πριν είναι πολύ αργά, να ενημερώσουμε όλες τις γυναίκες για τις συνέπειες του πολέμου και να καλέσουμε τις γυναίκες για την υπεράσπιση της ειρήνης, την υπεράσπιση της ζωής».
Τα δύο ΔΣ των Συλλόγων εξηγώντας τους λόγους που οδήγησαν σ' αυτή την πρωτοβουλία, σημειώνουν: «Είμαστε αγανακτισμένες από τους βομβαρδισμούς στη Γιουγκοσλαβία. Είμαστε συγκλονισμένες από το δράμα χιλιάδων προσφύγων, ορφανών και σακατεμένων παιδιών, από τις επιπτώσεις των βομβαρδισμών στο περιβάλλον και στην υγεία των ανθρώπων. Είμαστε ιδιαίτερα ανήσυχες με τις εξελίξεις στη Δημοκρατία των Σκοπίων και την πιθανότητα επέκτασης του πολέμου».
Στην Ημερίδα θα μιλήσουν ειδικοί επιστήμονες σε μια προσπάθεια ολόπλευρης ενημέρωσης των γυναικών.