Στο πλαίσιο του δίμηνου δράσης για τους άνεργους, το Πολιτιστικό Τμήμα του ΠΑΜΕ και οι Λαϊκές Επιτροπές Θεσσαλονίκης διοργανώνουν συναυλίες και ομιλίες στις συνοικίες. Συγκεκριμένα:
- Τετάρτη 8/10 η Λαϊκή Επιτροπή Σταυρούπολης, στην πλατεία Ελευθερίας στην Α. Ηλιούπολη, στις 7.30 μ.μ.
- Δευτέρα 13/10 η Λαϊκή Επιτροπή Μενεμένης στο Κινηματοθέατρο «Αστρον» στις 7.30 μ.μ
- Πέμπτη 16/10 ο Σύλλογος Γυναικών 5ου δημοτικού διαμερίσματος (ΟΓΕ) και το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών στον «Αλέξανδρο» διοργανώνουν θεατρική παράσταση με τη θεατρική ομάδα του ΠΑΜΕ στο έργο «Αλλαξε τον κόσμο, το ΄χει ανάγκη...» Μπ. Μπρεχτ.
- Παρασκευή 17/10 η Λαϊκή Επιτροπή Καλαμαριάς στην πλ. Δημαρχείου στις 7 μ.μ.
- Κυριακή 19/10 οι Λαϊκές Επιτροπές Χορτιάτη, Ασβεστοχωρίου, Φιλύρου, Πευκών, Πανοράματος, Πυλαίας στην αίθουσα εκδηλώσεων του Χορτιάτη «Γιάννη Μανωλεδάκη» στις 7.30 μ.μ.
- Τρίτη 21/10 η Λαϊκή Επιτροπή Ευόσμου στην πλατεία στις 7.30 μ.μ.
- Τετάρτη 29/10 η Επιτροπή ανέργων, το Συνδικάτο Ιδιωτικών Υπαλλήλων διοργανώνουν προβολή της ταινίας «Δευτέρες με λιακάδα» του Φερνάντο Λεόν ντε Αρανόα, στο ΕΚ Θεσσαλονίκης.