Νέα αλλαγή στην ημερομηνία διεξαγωγής του Λιγκ Καπ είχαμε το απόγευμα της Δευτέρας. Επειτα από απόφαση της ΕΣΑΠ η διοργάνωση θα διεξαχθεί στις 17 - 19/10 και όχι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, όπως είχε αρχικά ανακοινωθεί. Οπως εξηγεί στην ανακοίνωσή της η Λίγκα των ομάδων, η αρχική απόφαση για διεξαγωγή των αγώνων της Α' φάσης στις 10-12 Οκτώβρη είχε ληφθεί μετά από αίτημα της Ορεστιάδας, που είχε εκδώσει αεροπορικά εισιτήρια για τις ομάδες που θα φιλοξενήσει ως διοργανώτρια των αγώνων του Α΄ ομίλου. Ωστόσο, μετά την αναβολή κάθε αγωνιστικής δραστηριότητας έπειτα από σχετική απόφαση του υφυπουργού Αθλητισμού, αλλά και μετά τη σύμφωνη γνώμη της Ορεστιάδας και την εισήγηση των προπονητών όλων των ομάδων η ΕΣΑΠ όρισε νέα ημερομηνία για τη διοργάνωση.