Από τη βιβλιοπαρουσίαση στο «Marx Memorial Library» |
Την πρώτη μέρα πραγματοποιήθηκε εκδήλωση - παρουσίαση του βιβλίου «Φασισμός και κοινωνική επανάσταση» του Ρ. Π. Ντατ, στην αίθουσα του «Marx Memorial Library». Στη συζήτηση που ακολούθησε αναδείχτηκαν ζητήματα όπως η αντιμετώπιση του φασισμού από το λαϊκό κίνημα, ο ρόλος του επαναστατικού εργατικού κινήματος σε συνθήκες οξυμένης καπιταλιστικής κρίσης και το ενδεχόμενο ιμπεριαλιστικού πολέμου. Στο χώρο υπήρχε έκθεση βιβλίου με εκδόσεις της «Σύγχρονης Εποχής», ενώ η εκδήλωση έκλεισε με γλέντι με ζωντανή μουσική.
Τη δεύτερη μέρα πραγματοποιήθηκε περίπατος - συζήτηση στο Μουσείο του Λονδίνου για την ιστορία του εργατικού κινήματος στη Βρετανία και τα διδάγματα που προκύπτουν για τον ιδιαίτερο ρόλο του Κομμουνιστικού Κόμματος σε επαναστατικές και μη επαναστατικές συνθήκες, για την καθοριστική σημασία που έχει η παρέμβαση της επαναστατικής πρωτοπορίας στην ανάπτυξη και τον προσανατολισμό της πάλης της εργατικής τάξης και τις οδυνηρές συνέπειες που έχει, αντίθετα, η απουσία της πρωτοπορίας αυτής, τόσο σε θεωρητικό επίπεδο, όσο και σε επίπεδο οργάνωσης και δράσης.